Prvé „aprílové“ číslo časopisu Hont a jeho dejiny sa dotkne zaujímavých tém z dejín Hontu a oživí, nie len košikárske remeslo, ale aj symboli Veľkej Noci v Honte. Prvému tohtoročnému číslu sme vybrali tému Hont v 14. až 15. storočí, Košikárstvo a Veľká Noc. Táto kombinácia vôbec nie je náhodná. Odborne nadväzujeme na prvý ročník a kultúra sa bude držať sviatkov a aktuálneho ročného obdobia. Čo možno očakávať od prvého čísla jediného vedecko-populárneho časopisu o dejinách a kultúre Hontu Vám priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Odborná časťHont v 14. až 15. storočí

Odborná téma nadväzuje na druhé číslo prvého ročníka, kde sme sa venovali Hontu v 10. až 13. storočí. Číslo nadväzuje, nie len tematicky, ale napríklad aj článkom o Bzovíckom kláštore, z pera dr. Henriety Žažovej. Aprílové číslo však vo svojej odbornej sekcii prinesie celkom šesť článkov, ktoré opäť čitateľovi priblížia dejiny Hontu v novom svetle. V autorskom kolektíve nebudú chýbať odborní bádatelia Hontu zo slovenských univerzít, HÚ SAV alebo iných vedeckých inštitúcií, ale ani laickí bádatelia dejín Hontu. Stáli čitatelia si zaiste všimnú úžasný progres, ktorý laickí bádatelia dosiahli od svojich prvých článkov v našom časopise.

Bzovícka pevnosť na mieste stredovekého kláštora na kresbe Gustáva Keletiho 

Kultúrna sekcia – Košikárstvo a Veľká Noc

Výber týchto tém vychádzal predovšetkým zo spojenia jary a tradičných remesiel. Na jar príroda „ožíva“, čo sa krásnym spôsobom prejavuje okrem iného aj v kvitnutí stromov a rastu nových. Doslova príroda začína čerpať novú energiu, ktorú s umom a zručnosťou dokážu využiť práve remeselníci pracujúci s mladým drevom. Práve z tohto spojenia vzišla myšlienka venovať sa v jarnom čísle košikárstvu. V Honte sú už len dvaja košikári, z ktorých sa už len jeden venuje aj výrobe tradičných košiarov na chrbát, v ktorých naši predkovia nosili od jedla všetko až po vlastné deti. Na druhej strane, sviatky Veľkej Noci ku jari bezpodmienečne patria a časť ich podstaty súvisí práve s prebúdzaním sa prírody. Kombinácia košikárstva a Veľkej noci, ako kultúrnych tém v aprílovom čísle nám preto, ako redakcii prišla, nie len zaujímavá, ale vcelku aj logická.

Chrbtové koše, v Honte „košiare“, od pána Milana Fraňa

Ďalšie sekcie

  • Tajomstvá v názvoch ukryté: Spolu s profesorom Jaromírom Krškom z FF UMB začneme objavovať, čo skrývajú názvy hontianskych miest a obcí, aký majú pôvod ich názvy a čo vlastne znamenajú.
  • Kam ísť, keď sa bude dať: V Honte je mnoho krásnych lokalít, ktoré sa oplatí navštíviť. O mnohých však ani sami Honťania nevedia. Preto sme sa rozhodli začať približovať tieto lokality v našom časopise.
  • Aktuality z kultúrno-historického diania v Honte: V tomto prípade už vlastne samotný názov vypovedá o obsahu sekcie. Oslovili sme doň obce, inštitúcie a ďalšie organizácie v Honte, aby sme im dali priestor na prezentovanie svojich plánov a aktivít v máji až auguste 2022.
Obec Veľká Čalomija je jedným z miest, ktoré sa oplatí navštíviť, keď sa bude dať. Pri návšteve obce je povinnou jazdou každého prehliadnuť si pustý kostol (na obrázku), unikátnu pamiatku južného Hontu

Časopis sa dostal do rúk svojich predplatiteľov na prelome apríla a mája. Tešíme sa priaznivým reakciám na obsahovú, ale aj novú vizuálnu stránku prvého čísla. Určite nepoľavíme a aj naďalej budeme prinášať kvalitný a zaujímavý obsah v príjemnom vizuále. Každý nový záujemca si časopis môže objednať na našom obchode TU alebo osobne zakúpiť na vybraných miestach v Honte, ktorých zoznam nájdete TU.

Obsah 1. čísla 2. ročníka časopisu Hont a jeho dejiny

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *