Už tretíkrát sme pomocou crowdfundingovej kampane dokázali vyzbierať finančné prostriedky na vydanie celého ročníka jediného vedecko-populárneho časopisu o dejinách a kultúre Hontu. Tento ročník sa nám podarilo časopis posunúť smerom ku kvalitnejšej väzbe a väčšiemu rozsahu.

V objavovaní dejín Hontu po storočiach pokračujeme aj v aktuálnom, v poradí už siedmom, čísle časopisu. Sedemnáste storočie v Uhorsku sa nieslo v znamení protiosmanských bojov a náboženských konfliktov, ku ktorým sa pridali stavovské povstania. Táto turbulentná doba sa významne odrazila aj na pomeroch v Honte. Jej udalosti podmienili zrod významných osobností, veľké bitky, náboženstvom podmienené prenasledovania a fanatické upaľovanie čarodejníc. Mohli by sme konštatovať, že udalosti 17. storočia významne zmenili tvár a smerovanie Hontianskej stolice.

Kultúrna sekcia sa tentokrát zamerala na drevo, ako materiál tradičnej ľudovej výroby. Okrem toho časopis poctil príspevkom aj pán profesor Ján Botík, ktorý priblížil tzv. dvojrezidenčnosť hrušovských lazníkov. Avšak téma rezbárstva je zastúpená aj v Historickej pamäti, v ktorej sme sa tiež snažili priblížiť konkrétny čarodejnícky proces a to s Katrušou Kohútkou. Uvedené číslo zakončuje ako vždy, prof. Jaromír Krško, ktorý odhalil tajomstvá ukryté v názvoch Senohrad a Dudince. No úplným záverom, je bonus v podobe krátkeho medailónu hontianskeho župana, ktorý budeme pridávať už pravidelne – aktuálne Gróf Valentín (II.) Balassa.

Aktuálny ročník časopisu bude pokračovať monotematickým číslom o hradoch v Honte. Bude to zároveň naše prvé medzinárodné číslo. Ak sa naň tešíte rovnako ako my, neváhajte si predplatiť náš časopis na našom eshope.

Za pomoc ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli s kampaňou. Menovite: OZ Priatelia histórie Novohradu; OZ Rondel; Olej Hont; Včelia farma Katka; VeDľa; Mesto Krupina; Obec Lesenice; Katedra histórie UMB; Historický ústav a Archeologický ústav SAV v.v.i. 

Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporujú, pomáhajú nám a veria našej myšlienke.         

   

Eva Lucia Rehaneková a Erik Koncz

Zakladatelia časopisu

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *