Donedávna sa zdalo, že Hont je len od Krupiny po Šahy, čo je spôsobené vysokým regionálnym povedomím v strednom Honte. Avšak tento región je omnoho viac. Táto myšlienka sa stala základom pre náš projekt Cesta okolo Hontu, v rámci ktorej sme prešli približné hranice Hontianskej župy, aby sme spoznávali Hont a predstavili jeho časti. Zamerali sme sa na 4 časti – Sever, Juh, Východ, Západ. 

Druhá časť cesty: Severný Hont (Senohrad – Štiavnické Bane)

SEVERNÝ HONT na mape z roku 1906

Na úvod druhej časti sa musím priznať, že táto trasa bola pre mňa, ako pre šoféra, asi najzaujímavejšia. Aj keď sa najlepšie cítim na cestách popri Ipli, v severnom Honte sa mi išlo naozaj príjemne. Naša cesta pokračovala z východného Hontu, zo Sucháňa, do Senohradu, kde sme nabrali západný smer naprieč severným Hontom. Táto rozmanitá oblasť očarí, nie len prírodou, ale aj historickými pamiatkami.

Druhá zastávka: ŽIBRITOV

Zaiste všetci poznáme pevnosť Bzovík, Vartovku, Banskú Štiavnicu atď. Avšak táto oblasť (ako celý Hont) ponúka omnoho viac. Žiarivým príkladom je opevnený kostol sv. Ladislava v Žibritove, dnes už len zrúcanina tohto kostola, ktorú tvorí jedna bašta s náznakom múrov opevnenia hneď pri hlavnej ceste, takže ju určite neprehliadnete, ak tadiaľ pôjdete. O pôvode samotného kostola nám viac povedal dr. Miroslav Lukáč z Múzea A. Sládkoviča v Krupine:

Kostol bol opevnený v 16. storočí vcelku zaujímavým spôsobom. Ako vidieť aj nižšie na pôdoryse, časti opevnenia tvoril kostol samotný, teda sa stal súčasťou svojho opevnenia. Celé dejiny tohto objektu sú veľmi zaujímavé a hodné dlhšieho rozprávania či videa. Z tohto dôvodu sa dr. Lukáč rozhodol, že do najbližšej sekcie Zaniknutý Hont napíše článok ktorý sa bude venovať tomuto kostolu. Táto sekcia bude súčasťou posledného tohtoročného čísla časopisu Hont a jeho dejiny.

Pôdorys zaniknutého kostola na Žibritove (zdroj: https://www.hrady-zamky.sk/zibritov/)

Cesta severným Hontom pokračovala cez Svätý Anton, ktorý je domovom jedinečného kaštieľa a múzea dovedna. Nečakane sme navštívili Banskú Štiavnicu a túto neplánovanú zastávku sme využili na malú okružnú jazdu v centre. Banská Štiavnica je bývalé slobodné kráľovské banské mesto, dnes zapísané do svetového zoznamu UNESCO, my sme sa však rozhodli prezentovať banícku históriu v neďalekom Pukanci, tiež bývalom slobodnom kráľovskom banskom meste. Pokračovali sme teda po kľukatých cestách Štiavnických vrchov do západného Hontu cez Štiavnické Bane. Opäť sme sa pre celistvosť trasy museli prispôsobiť, do okruhu sa nám tentokrát nevošli: Horné Mladonice, Dolné Mladonice, Čekovce, Banský Studenec, Banská Belá, Vyhne, Hodruša-Hámre časť Hodruša. Áno, sú to aj samotné časti obcí, z ktorých jedna patrí do Hontu a druhá do iného regiónu. Banská Hodruša bola ešte do roku 1971 samostatná obec, až kým ju nespojili s Dolným Hámrom, ktorý je však už Tekov. Inak práve na hranici chotára Banskej Belej, v smere na Sklené Teplice, pri potôčiku Teplá sa nachádza najsevernejší bod Hontu.  

ČO PONÚKA SEVERNÝ HONT?

Rovnako ako východný Hont, aj severný je bohatý na šikovných remeselníkov, či výrobcov, z ktorých sú niektorí držiteľmi značky Regionálny produkt Hont (zoznam). No nájdeme tu aj množstvo kvalitných remeselníkov a výrobcov bez tejto značky. Ak sa však zamyslíme nad trasou Senohrad – Štiavnické Bane, tak možnosti sú tu naozaj neskutočné. Táto časť Hontu ponúka takmer neobmedzené možnosti turistiky spojené s návštevou kultúrnych pamiatok.

ZÁPADNÝ HONT na mape z roku 1906

Napríklad z takej návštevy Krupiny pokojne môže byť pekný dvojdňový výlet, vďaka možnostiam turistiky v okolí mesta, návšteve múzea, mestského podzemia či iných. Jedna z najznámejších hontianskych vinohradníckych oblastí, Sebechleby, sa môže popýšiť rezerváciou ľudovej architektúry, v ktorej nájdeme až 92 pamiatkovo chránených objektov. Nie sú to len ľudové domy, ale aj vínne pivnice. Následne tu je pevnosť Bzovík, ktorá ožíva každú sobotu vďaka Gazdovskému trhu s produktmi od lokálnych fariem či iných výrobcov. Dokonca sa táto pamiatka stala miestom konania jedinečného stredovekého festivalu. Spomínaný Žibritov veľmi zaujímavo môže doplniť návšteva Múzea vo Svätom Antone či malebnej dedinky Prenčov. Banská Štiavnica je azda kapitola sama o sebe, no toto mesto s osobitým genius loci je určite hodné hneď niekoľkodňovej návštevy. Pre náročnejších je tu krásna túra na Sitno, či cyklotúry po šírom okolí na e-bikeoch z požičovne Bajkuj v Honte. Možností je naozaj mnoho a každý si v severnom Honte určite nájde to svoje. 

Čo sme sa dozvedeli v Pukanci, aká bola cesta Západným Hontom a kde je vlastne hranica Hontu a Tekova sa dočítate už budúci týždeň na: www.hontdejiny.sk/cestaokolohontu

Pozdravuje ERIK a EVKA

Jediný vedecko-populárny časopis o dejinách a kultúre Hontu

Pridajte sa do konverzácie

1 komentár

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *