Donedávna sa zdalo, že Hont ja len od Krupiny po Šahy, čo je spôsobené vysokým regionálnym povedomím v strednom Honte. Avšak tento región je omnoho viac. Táto myšlienka sa stala základom pre náš projekt Cesta okolo Hontu, v rámci ktorého sme prešli približné hranice Hontianskej župy, aby sme spoznávali Hont a predstavili jeho časti. Zamerali sme sa na 4 časti – Sever, Juh, Východ, Západ. Obyvatelia v každej z týchto častí povedomie o tom, že patria do Hontu majú, no často dostávame otázky, že čo je ešte Hont a pokiaľ siaha. Historické regióny sa stáročiami vyvíjali, k čomu patria aj zmeny hraníc. V rámci OZ Hont a jeho dejiny sme sa rozhodli pre rozlohu Hontianskej župy z roku 1906, ktorú opisuje aj Samo Borovszky so svojimi spolupracovníkmi v diele Hont vármegye és Selmeczbánya sz. kir. város (Hontianska župa a slob. kraľ. mesto Banská Štiavnica).

Plánovanie

Poznali sme už väčšinu trasy a uvedomili sme si, že sa častokrát pohybujeme práve na hranici Hontu s inými regiónmi. Jediná trasa, ktorú sme ešte nemali prejdenú bola v podstate hranica západného Hontu (Pukanec – Levice, časť Kalinčiakovo – Kamenica nad Hronom). Načrtli sa nám teda isté základné body, ktoré sme zadali do google maps a ich spojením vyšla veľmi pekná „skoro mapka“ Hontu. Až na malé odchýlky v okolí Čeboviec a Levíc, to bolo takmer presné a jedinou škodou bolo, že na hrebeni pohoria Börzsöny sa nedá ísť osobným (možno ani iným) autom. Vďaka cestnej infraštruktúre sme dokázali približne kopírovať hranice nášho historického regiónu a tým ukázať, že všetky obce a mestá, ktoré sa nachádzajú vo vnútri tohto okruhu sú Hont. Tesne mimo našu trasu vyčnievalo azda len 13 obcí.

Predpokladný plán cesty (vyznačené body nie sú reálne zastávky!)

Prvá časť cesty: Naprieč východným Hontom (Lesenice – Sucháň)

Úspešne sme vyrazili z Leseníc, z juhovýchodného Hontu, o 8:05 smerom na Opatovskú novú Ves, Čebovce a Sucháň. Práve v juhovýchodnom Honte sme pre celistvosť trasy, museli vynechať šesť obcí, ktoré sú v Honte na hranici s Novohradom, menovite: Záhorce, Dolné Plachtince, Stredné Plachtince, Horné Plachtince, Príbelce a Dačov Lom. Zaujímavé je, že cestu z Čeboviec smerom na sever google maps ani nechceli nahodiť do trasy (mapy.cz som ešte nepoznal), aj napriek tomu, že je to pekné asfaltka, cez ktorú pravidelne chodíme do severných oblastí Hontu a Slovenska. Táto cesta vedie od Čeboviec, popod chránené územie Krehora, až priamo na Sucháň. Celá jej trasa sa nachádza v lone prírody, vysoká zver, líška či diviak nie sú raritou, no na nás tentokrát zvedaví neboli. Na vyšších miestach v oblasti sa určite oplatí spomaliť, možno aj zastať, a vnímať rozmanitosť prírody v tejto časti Hontu, ktorá sa mení každým ročným obdobím.

Prvá zastávka: Sucháň

Cesta východným Hontom nás zaviedla do obce Sucháň, známej vďaka tradičnej ľudovej architektúre, ale aj svojou paličkovanou čipkou, ktorej bola udelená značka Regionálny produkt Hont. V obci nás už čakala pani starostka Anna Triznová, s ktorou sme nahliadli do dvoch ľudových domov. Niečo viac o nich nám povie už pani starostka:

Oba domy sú naozajstným skvostom, nie len v tejto časti regiónu, ale aj v celom Honte.

ČO PONÚKA VÝCHODNÝ HONT?

Aby sme však nevynechali možnosti v okolí trasy Lesenice – Sucháň, tak tie práve súvisia zväčša s prírodou. Sú to predovšetkým možnosti campingu či turistiky (Kosihovský kamenný vrch,  Piesková baňa Príbelce, Krehora, Španí Laz, Trúbiaci kameň, Zelený hrad).

Trúbiaci kameň. Zdroj a zaujímavé info nájdete kliknutím na obrázok.

Ak sa však zameriame na regionálne produkty, ktoré získali značku Regionálny produkt Hont, tak najpočetnejšie zastúpenie v tejto časti Hontu majú vinári. Dobré víno v príjemnom prostredí s možnosťou adrenalínového vyžitia vo forme paintaballu ponúka napríklad Rodinné vinárstvo Ďurík v Opatovskej novej Vsi. Zážitkom môže byť určite aj nahliadnutie do života včielok a ochutnávka ich produktov na Včelej farme Katka v Leseniciach. Ďalšou farmou, ktorá by nemala ujsť pozornosti pri návšteve východného Hontu je Plachtinská farma Baránek v Dolných Plachtinciach. Na záver, možno trošku netradičný koncept v týchto končinách je Ranč u Ňuňa, ktorý nájdete pred Litavou v smere od Čeboviec. 

Ako cesta pokračovala severným Hontom, sa dočítate už budúci týždeň na www.hontdejiny.sk/cestaokolohontu dovtedy si môžete prečítať časopis Hont a jeho dejiny.

Severný Hont na mape z roku 1906

Srdečne pozdravuje ERIK a EVKA

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *